Løbende prøver er bl.a. kendetegnet ved, at de består af en række uafhængige prøveelementer. Der må derfor ikke stilles krav om, at den studerende skal have bestået eller afleveret den enkelte prøveelement for at kunne deltage i det næste. Den studerende har ret til at deltage i alle prøveelementerne.
Så snart en studerende har deltaget i mindst ét af prøveelementerne, har de krav på at modtage en faglig bedømmelse ud fra enten 7-trinsskalaen eller Bestået/Ikke bestået.
Deltager en studerende ikke i nogle af prøveelementerne, skal den studerende i stedet have bedømmelsen FE (Forladt eksamen) eller U (Udeblevet). Det kan få administrative konsekvenser for den studerende, hvis de modtager en forkert bedømmelse, f.eks. hvis de får en dumpet faglig karakter i stedet for en administrativ bedømmelse.
| Scenarie | Beskrivelse | Eksempler |
| Bestået faglig bedømmelse | Den studerende har deltaget i mindst en prøveaktivitet, og den studerendes præstation er tilstrækkelig til at bestå eksamen. | Hjemmeopgave + Mundtlig, hvor de to prøveelementer er uafhængige af hinanden. Hjemmeopgaven vægter 30% af bedømmelsen, og den mundtlige eksamen vægter 70%. Den studerende afleverer ikke hjemmeopgaven, men deltager i den mundtlige eksamen. Den studerendes præstation var tilstrækkelig til, at den studerende kan få en bestået karakter alene på baggrund af de 70%, den mundtlige eksamen udgør af bedømmelsesgrundlaget. |
| Ikke bestået faglig bedømmelse | Den studerende har deltaget i mindst en prøveaktivitet, men den studerendes præstation ikke er tilstrækkelig til at bestå eksamen. | Hjemmeopgave, og består af fire ligeligt vægtede, uafhængige afleveringsopgaver. En studerende afleverer en enkelt af opgaverne.
Den studerendes afleverede opgave er ikke tilstrækkelig til at opveje for de 75% af bedømmelsesgrundlaget, der mangler. Den studerende skal derfor have en ikke-bestået karakter. |
| Blank aflevering | Den studerende har afleveret blankt mindst én gang, og har ikke deltaget i andre prøveaktiviteter. | a) Hjemmeopgave + Skriftlig, hvor de to prøveelementer er uafhængige af hinanden. Begge skal afleveres i WISEflow. Den studerende afleverer blankt hjemmeopgaven og udebliver fra den skriftlige eksamen. Den studerende skal have den administrative bedømmelse FE – Forladt eksamen.
b) Hjemmeopgave, hvor bedømmelsesgrundlaget er seks uafhængige afleveringer i løbet af semestret. Den studerende afleverer et blankt dokument ved første aflevering, og afleverer ikke næste tre. Den studerende skal have den administrative bedømmelse FE – Forladt eksamen. |
| Fremmøde uden aflevering (kun eksamener med en tilsynsprøve som prøveelement) | Den studerende deltager i den skriftlige eksamen, men undlader at aflevere. Den studerende har ikke deltaget i andre prøveaktiviteter. | Hjemmeopgave + Skriftlig, hvor de to prøveelementer er uafhængige af hinanden. Begge skal afleveres i WISEflow. Den studerende afleverer ikke hjemmeopgaven i WISEflow.
Den studerende deltager i den skriftlige tilsynsprøve, men når ikke at aflevere sin opgave inden frist. Den studerende skal have den administrative bedømmelse FE – Forladt eksamen. |
| Udeblivelse (eksamen med aflevering i WISEflow) | Den studerende har ikke deltaget i nogle af prøveaktiviteterne, og har ikke afleveret i WISEflow. | Hjemmeopgave + Hjemmeopgave, hvor de to prøveelementer er uafhængige af hinanden. Den første hjemmeopgave afleveres uden for WISEflow, den anden hjemmeopgave skal afleveres i WISEflow.
Den studerende afleverer ikke nogen af de to opgaver. Den studerende skal have den administrative bedømmelse U - Udeblevet. |
| Udeblivelse (eksamen uden aflevering i WISEflow) | Den studerende har ikke deltaget i nogle af prøveaktiviteterne. | Hjemmeopgave, som afvikles i løbet af semestret. Bedømmelsesgrundlaget består af en 4 mundtlige oplæg, der vægter 40%, og 4 afleveringsopgaver, der vægter 60%.
Den studerende holder ikke nogen af oplæggene og afleverer ikke nogen af opgaverne. Den studerende skal have den administrative bedømmelse U - Udeblevet. |
Hvis du er i tvivl om, hvilken faglig bedømmelse en studerende skal have til en af disse eksamener, kan du søge sparring hos din uddannelsesansvarlige.
Hvis du har spørgsmål til brugen de administrative bedømmelser ”FE” og ”U”, bedes du kontakte et af de to uddannelseskoordinatorteams:
Du kan finde rammerne for administrativ bedømmelse af andre eksamensformer på vejledningssiden til WISEflow under “Afgiv en administrativ bedømmelse > Beskrivelse af administrative bedømmelser”.
Løbende prøver er en eksamensform, der indgår som en integreret del af undervisningen. Løbende prøver kan bestå af en række forskellige aktiviteter, f.eks. afleveringer, præsentationer eller praktiske øvelser, som er uafhængige af hinanden. Disse bedømmes samlet ved semestrets afslutning.
Prøveelementerne er uafhængige af hinanden. Løbende prøver står derfor i modsætning til f.eks. hjemmeopgaver med en mundtlig eksamen, der tager udgangspunkt i den afleverede opgave.
Løbende prøver er beskrevet i Eksamensbekendtgørelse, særligt §3 stk. 1, §8, §9 og §37.
Hvis du er kursusansvarlig for en eksamen med uafhængige prøveelementer, som inkluderer en skriftlig tilsynsprøve, får du tilsendt en liste over udeblevne studerende senest tre hverdage efter prøveafholdelse.
Når du skal give bedømmelse til en studerende i WISEflow, kan du vælge enten at give en faglig bedømmelse (f.eks. ud fra 7-trinsskalaen) eller en administrativ bedømmelse:
Når du trykker på ”Administrativ bedømmelse", får du mulighed for at give den studerende FE eller U. Bemærk at BF kun må gives af studieadministrationen:
Vær opmærksom på, at det på nuværende tidspunkt ikke er muligt at give administrative bedømmelser ved brug af offline bedømmelse i WISEflow, da denne funktion kun understøtter faglige bedømmelser.
I WISEflow kan du se, om en studerende har afleveret blankt i bedømmelsesoversigten, når du åbner flowet. Der vil stå “Blank” ud fra den studerende under kolonnen “Afleveret”:
Hvis du åbner besvarelsen i bedømmerværktøjet, står der også følgende:
I forbindelse med vintereksamen 2025/26 har studieadministrationen i samarbejde med studielederne og viceinstitutlederne for ingeniøruddannelserne udarbejdet en liste over hvilke eksamener, der regnes for at være løbende prøver.
Alle kursusansvarlige med en løbende prøve er blevet orienteret herom pr. mail fra studieadministrationen.
Der er endnu ikke besluttet en proces for næstkommende eksamensperioder.