Uddannelsesudvalg på Technical Sciences

Herunder finder du oversigter over uddannelsesudvalg, uddannelsesansvarlige og viceinstitutledere for uddannelse på Faculty of Technical Sciences.

Uddannelsesansvarlige og/eller viceinstitutledere for uddannelse er skrevet med et tal - ex (8) - efter navnet, der matcher uddannelsen. 

Studerende i uddannelsesudvalg fremgår ikke pga. GDPR.

Der tages forbehold for ændringer.


Bacheloruddannelsen i Agrobiologi (1) Kandidatuddannelsen i Agrobiologi (2) Kandidatuddannelsen i Organic Agriculture and Food Systems (3) Kandidatuddannelsen i Agro-Environmental Management (4) Kandidatuddannelsen i Soils and Global Change (5)

  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Bernd Wollenweber (1) (bernd.Wollenweber@agro.au.dk), Institut for Agroøkologi, Flakkebjerg
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Ricarda Engberg (2) (ricarda.engberg@anis.au.dk), Institut for Husdyr- og Veterinærvidenskab, Foulum
  • Uddannelsesansvarlig: Seniorforsker Mette Vaarst (3) (mette.vaarst@anis.au.dk), Institut for Husdyr- og Veterinærvidenskab - ANIVET Welfare
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Bo Vangsø Iversen (4) (5) (bo.v.iversen@agro.au.dk), Institut for Agroøkologi, Foulum
  • Lektor Margrethe Therkildsen (margrethe.therkildsen@food.au.dk), Institut for Fødevarer, Agro Food Park, Aarhus N
  • Seniorforsker Goutam Sahana, Institut for Molekylærbiologi og Genetik, Center for Kvantitativ Genetik og Genom- forskning, Foulum (goutam.sahana@qgg.au.dk)
  • Observatør: Uddannelseskoordinator Sara Lassen, Administrationscenter Nat-Tech, Aarhus (sala@au.dk)

Kandidatuddannelsen i Biomedicinsk Teknologi/Biomedicinsk Teknik (6)

Bacheloruddannelsen i Bioteknologi (7) Bacheloruddannelsen i Kemiteknologi (8) Kandidatuddannelsen i Kemi og bioteknologi (9)

Bacheloruddannelsen i Byggeri (10) Kandidatuddannelsen i Byggeri (11)

Diplomingeniøruddannelserne i Bygning og i Bygningsdesign (12)

Bachelor- og kandidatuddannelsen i Computerteknologi (13)

Diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk Energiteknologi (14)

Diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk Energiteknologi (Herning) (15)

Diplomingeniøruddannelsen i Elektronik (16)

Diplomingeniøruddannelsen i Elektronik (Herning) (17)

Bachelor- og kandidatuddannelsen i Elektroteknologi (18)

Diplomingeniøruddannelserne i Kemi, i Bioteknologi og i Kemi og fødevareteknologi (19)

  • Viceinstitutleder for uddannelse: Lektor Keld Lars Bak (klb@bce.au.dk)
  • Uddannelsesansvarlig for Bioteknologi: Lektor Rikke Kristiansen (19) (rkr@bce.au.dk)
  • Uddannelsesansvarlig for Kemi: Adjunkt Lasse Arnt Straasø (19) (lassea@bce.au.dk)
  • Uddannelsesansvarlig for Kemi og fødevareteknologi: Adjunkt Bo Spange Sørensen (19) (bo.spange@bce.au.dk)
  • Observatør: Uddannelseskoordinator Bjørg Brink Dalgaard (bd@au.dk)
  • Observatør: Uddannelsesplanlægger Stine Winther Kristensen (stinek@bce.au.dk)

Diplomingeniøruddannelsen i Maskinteknik (Aarhus) (20)

Diplomingeniøruddannelsen i Maskinteknik (Herning) (21)

Bacheloruddannelsen i Mekanik (22) Kandidatuddannelsen i Mekanik (23)

Kandidatuddannelsen i Molekylær ernæring og fødevareteknologi (24)

Diplomingeniøruddannelsen i Softwareteknologi (25)

Diplomingeniøruddannelsen i Sundhedsteknologi (-)

Kontakt

Opdatering af repræsentanter sendes til: