Uddannelsesudvalg på Technical Sciences

Herunder finder du oversigter over uddannelsesudvalg, uddannelsesansvarlige og viceinstitutledere for uddannelse på Faculty of Technical Sciences.

Uddannelsesansvarlige og/eller viceinstitutledere for uddannelse er skrevet med et tal - ex (8) - efter navnet, der matcher uddannelsen. 

Studerende i uddannelsesudvalg fremgår ikke pga. GDPR.

Der tages forbehold for ændringer.


Bacheloruddannelsen i Agrobiologi (1) Kandidatuddannelsen i Agrobiologi (2) Kandidatuddannelsen i Organic Agriculture and Food Systems (3) Kandidatuddannelsen i Agro-Environmental Management (4)

  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Bernd Wollenweber (1) (bernd.Wollenweber@agro.au.dk), Institut for Agroøkologi, Flakkebjerg
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Ricarda Engberg (2) (ricarda.engberg@anis.au.dk), Institut for Husdyrvidenskab, Foulum
  • Uddannelsesansvarlig: Seniorforsker Mette Vaarst (3) (mette.vaarst@anis.au.dk), Institut for Husdyrvidenskab - ANIS Welfare
  • Uddannelsesansvarlig: Lektor Bo Vangsø Iversen (4) (bo.v.iversen@agro.au.dk), Institut for Agroøkologi, Foulum
  • Lektor Margrethe Therkildsen (margrethe.therkildsen@food.au.dk), Institut for Fødevarer, Agro Food Park, Aarhus N
  • Seniorforsker Goutam Sahana, Institut for Molekylærbiologi og Genetik, Center for Kvantitativ Genetik og Genom- forskning, Foulum (goutam.sahana@qgg.au.dk)
  • Observatør: Specialkonsulent Rasmus Pedersen (rasmus.pedersen@au.dk), Administrationscenter Nat-Tech, Aarhus
  • Observatør: Uddannelseskoordinator Sara Lassen, Administrationscenter Nat-Tech, Aarhus (sala@au.dk)

Kandidatuddannelsen i Biomedicinsk Teknologi/Biomedicinsk Teknik (5)

Bacheloruddannelsen i Bioteknologi (6) Bacheloruddannelsen i Kemiteknologi (7) Kandidatuddannelsen i Kemi og bioteknologi (8)

Bacheloruddannelsen i Byggeri (9) Kandidatuddannelsen i Byggeri (10)

Diplomingeniøruddannelserne i Bygning og i Bygningsdesign (11)

Bachelor- og kandidatuddannelsen i Computerteknologi (12)

Diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk Energiteknologi (13)

Diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk Energiteknologi (Herning) (14)

Diplomingeniøruddannelsen i Elektronik (15)

Diplomingeniøruddannelsen i Elektronik (Herning) (16)

Bachelor- og kandidatuddannelsen i Elektroteknologi (17)

Diplomingeniøruddannelserne i Kemi, i Bioteknologi og i Kemi og fødevareteknologi (18)

  • Viceinstitutleder for uddannelse: Lektor Keld Lars Bak (18) (klb@bce.au.dk)
  • Uddannelsesansvarlig for Bioteknologi: Lektor Rikke Kristiansen (18) (rkr@bce.au.dk)
  • Uddannelsesansvarlig for Kemi: Adjunkt Lasse Arnt Straasø (18) (lassea@bce.au.dk)
  • Uddannelsesansvarlig for Kemi og fødevareteknologi: Adjunkt Bo Spange Sørensen (18) (bo.spange@bce.au.dk)
  • Observatør: Uddannelseskoordinator Bjørg Brink Dalgaard (bd@au.dk)
  • Observatør: Uddannelsesplanlægger Stine Winther Kristensen (stinek@bce.au.dk)

Diplomingeniøruddannelsen i Maskinteknik (Aarhus) (19)

Diplomingeniøruddannelsen i Maskinteknik (Herning) (20)

Bacheloruddannelsen i Mekanik (21) Kandidatuddannelsen i Mekanik (22)

Kandidatuddannelsen i Molekylær ernæring og fødevareteknologi (23)

Diplomingeniøruddannelsen i Softwareteknologi (24)

Diplomingeniøruddannelsen i Sundhedsteknologi (-)

Kontakt

Opdatering af repræsentanter sendes til: