Uddannelsesudvalg på Technical Sciences

Herunder finder du oversigter over uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige/uddannelsesledere på Faculty of Technical Sciences.

Uddannelsesansvarlige/uddannelsesledere er skrevet med et tal - ex (8) - efter navnet, der matcher uddannelsen. 

Vi tager forbehold for ændringer.


Bacheloruddannelsen i Agrobiologi (1) Kandidatuddannelsen i Agrobiologi (2) Kandidatuddannelsen i Organic Agriculture and Food Systems (3) Kandidatuddannelsen i Agro-Environmental Management (4)

Studenterrepræsentanter

  • Frederik Schmidt
  • Jakob Dyg Koch
  • Siri Ree Kristensen
  • Ann-Sofie Krogh Andreassen
  • Camilla Bøgested Jessen
  • Observatør: Studenterstudievejleder Laura Rasmussen (studievejleder.agro@au.dk)
  • Suppleant: Bjarke Dith Saxild
  • Suppleant: Asbjørn Mols Madsen
  • Suppleant: Stine Munkholm Jespersen
  • Suppleant: Anna Wehrs
  • Suppleant: Tine Steen Dige Madsen

Kandidatuddannelsen i Biomedicinsk Teknologi/Biomedicinsk Teknik (5)

Studenterrepræsentanter

  • Munira Farah
  • Bjarke Gårdbæk

Bacheloruddannelsen i Bioteknologi (6) Bacheloruddannelsen i Kemiteknologi (7) Kandidatuddannelsen i Kemi og bioteknologi (8)

Studenterrepræsentanter

  • Cristina Fortuna
  • David Thorvald Laursen
  • Malene Dahlhus (MD)
  • Albert Buus Rasmussen
  • Vaishnavi Badrinath
  • Observatør: Sara Bjerre Sørensen (studentstudievejleder for BCE)
  • Observatør: Stine Wither Kristensen

Bacheloruddannelsen i Byggeri (9) Kandidatuddannelsen i Byggeri (10)

Studenterrepræsentanter

  • Martin Hovmand
  • Emil Lybæk Jacobsen
  • Veronika Haugstrup Nawrocki
  • William Huy Nguyen

Diplomingeniøruddannelserne i Bygning og i Bygningsdesign (11)

Studenterrepræsentanter

  • Mie Marie Møller, BD (Bygningsdesign)
  • Sidsel Elisabeth Carus Andersen, BD
  • Anne Hessellund Andersen, BD
  • Line Bredahl Nielsen, BD
  • Kristian Bruun Reimer, BD
  • Cecilie Hildebrandt Troelsen, BD
  • Christian Anker Lassen, BT ( Bygning)
  • Hidaya Haj Sassi, BT
  • Wiktoria Bach Justesen, BT
  • Lasse Kuhrt, BT
  • Mathias Lyng Nikolajsen, BT
  • Henrik Mann-Christensen, BT
  • Mathias Lindenmayer, BT
  • Majbritt Kristine Fejfer Olsen, BT

Bachelor- og kandidatuddannelsen i Computerteknologi (12)

Studenterrepræsentanter

  • Lars Hjerrild
  • Tenna Boeriis Rasmussen
  • Pernille Sonne Pallesen

Diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk Energiteknologi (13)

Studenterrepræsentanter

  • Sayif Al-Rikabi
  • Alina Løbner
  • Andreas Andersen
  • Christian Broch Hansen
  • Jens Peter Nebsbjerg
  • Anders Rasmussen
  • Kasper Folkmann Buchardt
  • Adrian Elliot

Diplomingeniøruddannelsen i Elektrisk Energiteknologi (Herning) (14)

Studenterrepræsentanter

  • Henrik Kjær Jeppesen, Elektronik
  • Solbjørn Torndrup, Elektronik
  • Janus Bo Andersen, Elektronik
  • Jacob Aalykke, Elektronik
  • Philip Abildgaard Mandrup, Elektrisk Energiteknologi

Diplomingeniøruddannelsen i Elektronik (15)

Studenterrepræsentanter

  • Mads Skytte Nielsen, SW
  • Jens Magnus Bendtsen, E
  • Mie Nielsen, SW
  • Nikolaj Richardy Molzen, SW
  • Morten Vagnsø Filt, SW
  • Morten Haahr Kristensen, E
  • Jacob Valdemar Andreasen, SW
  • Patrick Clausen, SW
  • Line Marie Elkjær Johansen, SW
  • Nicklas Bernberg Lind, E
  • Joachim Krøyer, SW
  • Sigurd Skov Jensen, SW
  • Mie Billund Mouridsen, SW
  • Ib Skovfoged Scherer, SW

Diplomingeniøruddannelsen i Elektronik (Herning) (16)

Studenterrepræsentanter

  • Henrik Kjær Jeppesen, Elektronik
  • Solbjørn Torndrup, Elektronik
  • Janus Bo Andersen, Elektronik
  • Jacob Aalykke, Elektronik
  • Philip Abildgaard Mandrup, Elektrisk Energiteknologi

Bachelor- og kandidatuddannelsen i Elektroteknologi (17)

Studenterrepræsentanter

  • Jens Pauluth
  • Achim Klein-Hitpass
  • Magnus Nygaard Christensen
  • Lukas Frehr Kristensen

Diplomingeniøruddannelserne i Kemi, i Bioteknologi og i Kemi og fødevareteknologi (18)

Studenterrepræsentanter

  • Kamelia Dorota Ewa Jacobsen, 2. sem., Kemi
  • Mathias Rendbæk, 2. sem., Kemi og fødevareteknologi
  • Therese Bundgaard Jensen, 4. sem., Bioteknologi
  • Anton Vilholm Thomsen, 4. sem., Kemi
  • Stine Bek Høilund, 4. sem., Kemi og fødevareteknologi
  • Anders Lindquist, 6. sem., Bioteknologi
  • Celine Ballegaard Karlsen, 6. sem., Kemi 

Diplomingeniøruddannelsen i Maskinteknik (Aarhus og Herning) (19)

Studenterrepræsentanter

  • Kristian M. Høg, M1X
  • Soren Saket, M1Y
  • Daniel K. Sørensen, M3
  • Peter M. Christensen, M6
  • Mads V. Christensen, M5
  • Martin S. Hansen, M5
  • Mikkel B. Jensen, M7
  • Johan T. Langballe, M2
  • Lukas B. Nordentoft, M6
  • Daniel P.F. Preuss, M3
  • Alexander Skov, M4

Bacheloruddannelsen i Mekanik (20) Kandidatuddannelsen i Mekanik (21)

Studenterrepræsentanter

  • Mads Amstrup Fournais
  • Frederik W. Johansen
  • Asar A. H. Jaradat
  • Malthe Wellendorf Gissel

Kandidatuddannelsen i Molekylær ernæring og fødevareteknologi (22)

Studenterrepræsentanter

  • Bjarke Dith Saxild
  • Anne-Mette Kramer Mønsted
  • Kathrine Findlay Grasberger
  • Amanda Dorner
  • Julie Dilling
  • Observatør: Studenterstudievejleder Laura Rasmussen (studievejleder.agro@au.dk)

Diplomingeniøruddannelsen i Softwareteknologi (23)

Studenterrepræsentanter

  • Mads Skytte Nielsen, SW
  • Jens Magnus Bendtsen, E
  • Mie Nielsen, SW
  • Nikolaj Richardy Molzen, SW
  • Morten Vagnsø Filt, SW
  • Morten Haahr Kristensen, E
  • Jacob Valdemar Andreasen, SW
  • Patrick Clausen, SW
  • Line Marie Elkjær Johansen, SW
  • Nicklas Bernberg Lind, E
  • Joachim Krøyer, SW
  • Sigurd Skov Jensen, SW
  • Mie Billund Mouridsen, SW
  • Ib Skovfoged Scherer, SW

Diplomingeniøruddannelsen i Sundhedsteknologi (24)

Studenterrepræsentanter

  • Anisa Hassan
  • Esmaralda Bjerrum
  • Sidsel Høgenhaug Jakobsen
  • Sarah Krohn Fenger
  • Josefine Rosenskjold Madsen
  • Dikte Straadt
  • Anna Kjær Schmidt
  • Mie Tollund Sørensen
  • Trine Madsen
  • Amalie Kjærsgaard
  • Asbjørn Krogh
  • Mads Emil Nielsen